Barvy a dům
Architekti se nejčastěji setkávají s dotazem - Jaké zvolit barvy…? Odpověď není snadná, protože vždy nejvíce závisí na vkusu tazatele a budoucího uživatele prostoru. Některá prvoplánová řešení, která se nabízejí na první zamyšlení, nejsou ideální. Tak třeba, jak vymalovat dívčí pokoj? Přece růžovou! Jenže v takovém pokoji je spousta růžových a pastelových předmětů, což ve výsledku může vypadat jako pořádný chaos.
A nebude lepší modré nebe s obláčky, ačkoliv jde o studenější barvy? Toť otázka. Přesto existuje několik základních pravidel užití barev vzhledem k jejich významu, vlastnostem a psychologii. Hodně bylo už naznačeno v podzimních zamyšleních v rubrice bydlení – i o té růžové, nic proti ní.
Nejdřív špetka teorie
Lidské oko vidí pouze velmi omezenou část záření dopadajícího například ze Slunce. Je to elektromagnetické záření s vlnovou délkou 400÷750 nm. Viditelné světlo s nejnižší frekvencí je červená a nižší frekvenci infračerveného záření (IR) vnímáme spíše jako tepelné záření. Naopak nejvyšší viditelnou frekvenci má barva fialová, pak už následuje ultrafialové záření (UV), které tak pěkně opaluje. Ale ani v tomto pásmu vlastně lidské oko barvy přímo nevidí. Když je přítmí, barvy se ztrácejí a vše zšedne. Vidíme totiž hlavně díky 130 milionům tyčinek; ale jen v odstínech šedi, barvy vidíme díky 7 milionům čípků a to pouze tři: červenou, zelenou a modrou (RGB).
Dopadající světlo tak aktivuje jednotlivé základní barvy v různých intenzitách a tím aditivně vznikají i další odstíny a barvy. Jsou jich miliony a mají dvě extrémní hodnoty, kdy jsou všechny základní barvy naplno (bílá), nebo mají nulovou hodnotu (černá). Barvy nanesené na podkladu fungují opačně (CMYK). Dobrou metodou jak namíchat barvu je použít převládající barevný odstín (název barvy – třeba zelená), její sytost (množství šedi) a nakonec jas bílého světla (HSV). Důležité je ještě poznamenat, že paprsek světla se v interiéru ještě několikrát odrazí (radiozita), jinak by bylo v pokoji vidět jen v obdélníku přímo prošlého světla pod oknem. Konec teorie.
Minulost a přítomnost
Dříve platily pevné zásady, dnes už v moderní architektuře většinou překonané. Na velké plochy se měly používat světlé neutrální barvy (šedá, bílá), které pak bylo třeba na menších detailech doplnit nějakou výraznou barvou (bordó). Pokoje měly být bílé (vždy stropy) nebo v pastelových barvách. Černá a zlatá byly v nemilosti. Obklady stěn též bílé, nebo opět pastelová keramika maloformátových obkladaček s bílým spárováním, Co chybělo na zdech, barevně se nahradilo v nábytku (oranžová kuchyň inspiruje hospodyňku k práci).
Pro vybrané pracovní prostory byla přímo předepsána hrášková zeleň. No a kombinace rudé se žlutou jsme si také užili dost. Dnes je sortimentu výrobků a barevných vzorníků nesrovnatelně více a proto k identifikaci barvy používáme celosvětově uznávaný standard stupnice barev-ných odstínů s čtyřmístným číselným kódem RAL. Klasický vzorník má 210 odstínů, rozšířený Design obsahuje 1625 variant.
Co tedy říci alespoň o základních tónech barev?
RAL 9010 Bílá – čistota, jas, ticho, klid, zvětšuje prostor, osvobození, neposkvrněnost, nový domov, ženy ji milují, svatební nebo pohřební (Čína, Indie) šaty, barva září, ale je trochu chladná. Bílá se pro interiér hodně používala v severských zemích (Švédský Gustaviánský interiér v bílé barvě), protože tam mají méně slunečního svitu – dnes je to už vyřešeno svícením interiéru bez použití málo svítících svící.
RAL 1014/1015 Slonová kost – velmi oblíbené zvláště v historických interiérech, může však někdy na fasádě působit jako špinavá bílá, nebo v interiéru jako kouřením zažloutlá – proto raději RAL 1013 Perlová, nebo RAL 9001 Krémová. Pozor má i světlejší variantu!
RAL 1017 Žlutá (šafránová) – nejjasnější teplá barva Slunce, povzbuzuje, je symbolem inteligence, výborně viditelná na dálku, barva liberálů, v základním odstínu je žlutá signálně agresivní, takže používáme RAL 1004 Zlatožlutá, RAL 1005 Žlutá medová, RAL 1006 Žlutá kukuřičná, 1007 Žlutá narcisová, RAL 1012 Žlutá citronová, 1020 Žlutá olivová, RAL 1024 Žlutá okrová, 1027 Žlutá kari, 1034 Pastelová žlutá. Hezká je třeba i pistáciová, trochu více „profláklá“ je třeba meruňková.
RAL 6025 Zelená – barva přírody (chlorofyl) a naděje, uklidňuje, regeneruje, motivuje, barva vojenská. Používá se méně, v základním odstínu na plot nebo okenice a to je škoda. Protože třeba na kožený potah křesla bankéře se velice hodí třeba RAL 7009 Šedozelená nebo RAL 6029 Mátová. RAL 6007 Lahvově zelená je tradiční barvou kachlových kamen. Při přetření mostu z černé na zelenou z něj skáče méně sebevrahů (zjistili v Londýně) – je to naopak barva zdravého životního stylu.
RAL 3001 Červená (signální) – je teplá stimulující, vitální, ohnivá, energická ale i výstražná nebo barva krve. Někteří lidé vidí červenou a zelenou naopak (Češi prý mají tuto nemoc nejčastěji na počet obyvatel). Těmto lidem to ale většinou nevadí, protože to nepoznají. V Čínské tradici znamená červená štěstí. RAL 3002 Karmínová, RAL 3003 Rubínová a RAL 3004 Purpurově červená jsou barvami králů a vysokého kléru, dnes přeneseně slavnostní. Krásně totiž ladí se zlatem a hermelínem. Výborná je opět na kožené potahy RAL 3005 Vínová červená, hodně se dnes červená také používá na fasády například škol a školek, třeba v kombinaci se šedou, oranžovou či hnědou. Hlavně je červená barva střech z pálené tašky, v památkových zónách je dokonce povinně vyžadována i s náležitým umělým zestárnutím. Červená je barvou fastfoodů, protože nutí zákazníky ke spěchu a je současně nápadná. Také ďábel je červený.
RAL 5005 Modrá (signální) – je to studená barva, symbolizuje konzervativní názory a víru, výborná v kombinaci se zlatou tolik používaná pro grafiku v televizi, evokuje moře a oblohu, barva mužů, uniforem a montérek, ale současně aristokracie, modrá dala jméno hudebnímu stylu blues, RAL 5021 Vodní modrá nebo RAL 5022 (navy) je barvou námořníků. V bytech se používá spíše v měkkých tóninách pro bytové doplňky, porcelán, obklady stěn. Modrá střecha z betonové krytiny působí v české krajině nepatřičně a může zničit malebnost obce. Hodí se na fasády úřadu, sportovního či kulturního zařízení. RAL 5009 Azurová je mnohdy vnímána jako kýčová, ale výborně se hodí třeba do bazénu či do dětského pokoje. RAL 5010 Enciánová modrá má podobné využití. RAL 5013 Kobaltová modř je opět krásná jako glazura kachlů či porcelánového servisu. RAL 5014 Holubí modrá, RAL 5015 Nebeská modř nebo RAL 5019 Modrá Capri podle jeskyně v Itálii jsou v ploše také hezké. Kdo má doma hodně vysoké stropy, může na ně nanést třeba RAL 5022 Noční modrá. Mražené výrobky se balí do modré, aby vyvolaly pocit ledu. Oblíbená je modrá také u Wallpaperů jako je Windows, kde mají značit jistotu.
RAL 4008 Fialová (signální) – mystická barva, smíchání červené energie ohně a modrého klidu nebe, vyjadřuje citlivost a eleganci, ale může být také nositelem deprese a smutku. Proto je potřeba s fialovou pracovat velmi citlivě. RAL 4007 Purpurová fialková je hezká na květině, ale na stěnách pokoje vypadá morbidně.
RAL 8002 Hnědá (signální) – je barva klidná, přírodní, pohodlná, evokující dřevo a zdravý životní styl, barva pokory až askeze, barva dobrých hospodářů, jedná se vlastně o tmavý odstín oranžové. Hezká je v okrovém provedení (RAL 8001), antukovém odstínu (RAL 8003), měděném odstínu (RAL 8004), oříškovém odstínu (RAL 8011), vnitřní napětí má RAL 8012 Červenohnědá, oblíbený na nábytek a terasy je mahagon (RAL 8016), opatrně se musí s olivovou hnědí (RAL 8008), protože může evokovat pocit zkažené zeleniny.
RAL 9005 Černá – tajemná, mystická, temná, v naší tradici je vnímána jako negativní, neodráží téměř žádné světlo, pokud je v matu. Přesto se čím dál více používá pro výrobu nábytku a obkladů interiéru, ale ve vysokém lesku (pianový lesk), kde vlastně působí jako zrcadlo a odráží okolní prostor. Černé sluší kombinace s teplou barvou, jako je třeba červená či bordó. Ve spojení se stříbrem může působit hodně chladně, zlato je lepší. Do černa jsou často také tropické dřeviny. Černá mozaika v koupelně, v kombinaci s jinými barvami a dobře nasvícená může být také efektní. Zajímavá je grafitová černá s vlastním leskem (RAL 9011).
RAL 2004 Oranžová pravá – je to optimistická barva, oblíbená u mladých lidí a extrovertů, hlavní barva hinduismu, barva dobrodruhů a popelářů. Používá se velmi často na fasády domů, někdy je však zejména ve vnitroblocích několik verzí vedle sebe, což působí přeplácaně. Někdy je méně více a tak ke zdobené barevné fasádě s ozdobami do ulice patří možná nejlépe bílá či světle tlumená fasáda do dvora.
RAL 7035 Šedá (světlá) – barva neutrální a kompromisní, znamená příměří. Vůbec ale nemusí být nudná (šedá) protože existuje v mnoha odstínech s ostatními barvami, jako třeba platinově šedá (RAL 7036). Šedá je nyní velmi oblíbená a hodí se téměř ke všemu, spíše však ve velkých plochách ve světlejších odstínech.
RAL 1004 Zlatá (zlatožlutá) – barva bohatství, hojnosti, moci, velkorysosti ale i snobismu. Opět dnes velmi oblíbená barva, zejména v Rusku a u Arabů (v kombinaci s bílou). Používá se i ve formě plátkového zlata na kupole historických budov a podobně. Interiéry tato barva ve větším množství zcela ovládne.
RAL 7001 Stříbrná (stříbrošedá) – symbolizuje romantiku, čistotu, bohatství ale i smutek. Opět vynikne ve spojení s ostatními barvami, jinak je chladná. Krásné jsou třeba stříbrné textilní tapety nebo stříbrné kohoutky u vany.